Czystość i higiena cz.2 - Wyposażenie gastronomii, sprzęt gastronomiczny, urządzenia gastronomiczne

Przejdź do treści

Menu główne:


Czyszczenie kuchennych urządzeń grzewczych

Kuchenne urządzenia grzewcze. Do urządzeń grzewczych używanych w kuchniach gastronomicznych należą piece konwekcyjne, kuchnie mikrofalowe, rożna itp. Utrzymanie ich w czystości ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i smaku potraw. Na powierzchniach tych urządzeń i w ich wnętrzach gromadzi się brud, który trudno usunąć. Brud ten, to m.in. tłuszcz przywierający do powierzchni. Wysoka temperatura w jakiej dokonuje się obróbka termiczna żywności, sprawia, że zabrudzenia pieców, kuchni i rożen stają się nie rozpuszczalne w wodzie, co znacznie utrudnia ich usunięcie. Najbardziej uciążliwymi zabrudzeniami kuchennych urządzeń grzewczych są tłuszcze poddane polimeryzacji, cukry poddane karmelizacji i przypalone resztki jedzenia.

Czyszczenie pieców, kuchni i rożen. Do usuwania zabrudzeń z kuchennych urządzeń grzewczych służą specjalne środki myjące. Zabrudzeń takich nie należy usuwać detergentami zawierającymi drobinki ścierne. Drobinki te niszczą powierzchnię, to jest matowią ją. Zmatowiona powierzchnia staje się szorstka i brud przylega do niej o wiele szybciej niż do powierzchni gładkiej. Piec, rożno lub kuchnia mikrofalowa umyta takim środkiem, bardzo szybko się brudzi i wymaga ponownego czyszczenia. Do usuwania tłuszczu, skarmelizowanego cukru i przypalonych resztek jedzenia nadają się tylko i wyłącznie środki w postaci płynów. Samo czyszczenie nie jest trudne i nie wymaga dużego wysiłku. Wystarczy nanieść środek, zamknąć urządzenie, odczekać kilkanaście minut i włączyć funkcję parowania. Czyszczenie nastąpi dzięki penetracji środkiem nagromadzonego brudu i skraplaniu się pary na ściankach urządzenia. Wraz z nią brud spłynie ze ścianek. Gdy mycie się skończy, trzeba usunąć resztki brudu i zastosowanego płynu. W przypadku rożen, nie da się spłukać resztek brudu i płynu, toteż trzeba usunąć je przy pomocy wilgotnej szmatki. W żadnym razie nie wolno usiłować fizycznie usuwać brudu i tłuszczu. Jeśli nie spłynie po pierwszym myciu, trzeba powtórzyć cały proces. Ważną i konieczną czynnością jest wytarcie uszczelki drzwi na mokro po każdym myciu urządzenia. Trzeba to zrobić, ponieważ wysoka temperatura sprawia, że właśnie tam osadza się przekształcony w ostre mikrokryształki tłuszcz. Po jakimś czasie jest ich tyle, że na uszczelce pojawiają się uszkodzenia. Z czasem, uszczelka może popękać i przestać spełniać swoje funkcje.

Czyszczenie pieców z bojlerami. Niektóre piece konwekcyjne posiadają bojler. Pojawia się tu problem kamienia. Kamień, to nic innego jak osiadające na ściankach, wytrącone z twardej wody cząsteczki wapnia i magnezu. Nie usuwane systematycznie osady kamienia, stopniowo zmniejszają objętość kotła, w którym gotuje się woda, co może nawet doprowadzić do rozsadzenia go. Usuwanie kamienia z pieców konwekcyjnych należy powierzać fachowcom. Istnieją serwisy oferujące profesjonalne usługi w tym zakresie. Pokłady kamienia są nieco mniejsze, jeśli stosuje się urządzenia zmiękczające wodę. Niestety, całkowite wyeliminowanie tego problemu nie jest możliwe.

Środki usuwające osady mineralne. Na rynku dostępne są profesjonalne środki usuwające osady mineralne. Chodzi nie tylko o kamień wodny, ale także o kamień moczanowy i rdzę.
Osady takie nie poddają się działaniu mechanicznemu, zeskrobywaniu czy dyspergowaniu. Najłatwiej radzą sobie z nimi środki, w składzie których znajdują się wolne kwasy. Kwasy te zmieniają kamień i rdzę w sól, która łatwo rozpuszcza się w wodzie i którą bez problemu spłukuje się ze ścianek kotła, czajnika do gotowania itp.

Czyszczenie powierzchni w kuchniach szpitalnych

Środki myjąco-antybakteryjne. Kuchnie szpitalne, to miejsca szczególne. Dlatego stosuje się w nich środki czyszczące spełniające dwojakie funkcje: usuwania brudu i eliminowania bakterii. Ze względu na skład chemiczny tych środków, stosowanie ich musi być ścisłe z zaleceniami widniejącymi na opakowaniach. Szczególnie ważny jest tu czas, w którym środek zadziała po tym, jak zostanie naniesiony na dezynfekowaną powierzchnię. Nie mniejsze znaczenie ma stężenie zapewniające efektywną dezynfekcję. Na opakowaniach najczęściej podane jest stężenie najwyższe, to jest usuwające najbardziej odporne szczepy drobnoustrojów.Nie jest wszystko jedno, jakimi środkami myjąco-antybakteryjnymi myte są dane powierzchnie. I tak, do czyszczenia powierzchni, na których może być kładziona żywność, nie wolno stosować środków z aldehydem glutarowym.
Czyszczenie płynami myjąco-antybakteryjnymi. Czyszczenie płynami myjąco-antybakteryjnymi, polega na odpowiednim ich rozcieńczaniu, nanoszeniu roztworów na powierzchnie, odczekiwaniu czasu wyznaczonego na opakowaniu i spłukiwaniu lub usuwaniu przy pomocy szmatki. Do mycia podłóg i ścian stosuje się środki, które bardziej rozcieńcza się w wodzie. Środki te zyskują większe stężenie po wyschnięciu i działają równie skutecznie jak pozostałe.
Czyszczenie stalowych mebli kuchennych. Meble kuchenne wykonuje się ze stali nierdzewnej, właśnie po to, by łatwo się je czyściło. Do czyszczenia powierzchni tego typu, nadają się tylko i wyłącznie delikatne środki myjące. Nie mogą być one zbyt kwaśne, ponieważ kwasy niszczą stal, poczynając od przebarwień, poprzez rdzę i wżery. Mycie stalowych mebli kuchennych polega na stosowaniu detergentów myjących i środków konserwacyjnych. Zadaniem tych ostatnich jest ochrona powierzchni przed zbyt szybkim zabrudzeniem. Stalowych mebli kuchennych nie wolno czyścić mleczkami, w których znajdują się drobiny ścierne. Środki takie przyczyniają się do matowienia stali, rysowania jej i niszczenia.

Usuwanie przykrych zapachów z kuchni

Przykre zapachy w kuchni. Zarówno w kuchni domowej, a zwłaszcza w restauracyjnej, hotelowej czy szpitalnej, przykre zapachy nie powinny pojawiać się. Należy przeciwdziałać temu na wszelkie możliwe sposoby. Kuchnia pachnie źle, gdy nie dba się o czystość. Przykre wonie dobywają się ze zbyt rzadko i niedokładnie mytego zlewu, ze zbyt rzadko lub źle mytej zmywarki, z nie sprzątanej lodówki itp. Przyczyną przykrego zapachu w kuchni są resztki jedzenia pozostawione w różnych miejscach, okruszyny, skrawki itp. Drobinki te pleśnieją, psują się, a nawet gniją. Pierwszym krokiem w eliminowaniu nieprzyjemnych woni z kuchni jest zapobieganie im. Kolejny, to unikanie Środków zawierających chlor lub innych środków wydzielających silną woń. Zapachy chemicznych środków myjących połączone z zapachami jedzenia dają mieszankę przykrą do zniesienia. Przykre wonie kuchenne można maskować środkami chemicznymi wydzielającymi przyjemne zapachy. Nie jest to sposób najlepszy, bo skutkuje tylko przez chwilę. Poza tym, nie usuwa przyczyny problemu. W kuchniach gastronomicznych stosuje się czasem środki neutralizujące przykre zapachy. Jest to wyjście doraźne i awaryjne. Na dłuższą metę, dba się przede wszystkim o to, by przykre zapachy nie pojawiały się w miejscu przygotowywania potraw.
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego